Avize ve aydınlatmanın tarih sahnesine ilk çıkışını, Maria Thresa modeli teşkil etmektedir.

Avize ve aydınlatmanın tarih sahnesine ilk çıkışını, Maria Thresa modeli teşkil etmektedir. Yaklaşık 200 yıldır sarayları aydınlatan Maria Theresa avizeleri, önceleri, mum ışığıyla veya doğal gaz kullanılarak aydınlatma işlevini görüyordu. Ancak sonraları, elektrik ve ampulün bulunmasıyla, daha kolay bir şekilde aydınlatma sağlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı ve Çırağan Sarayında bu modelin en nadide örneklerini bulabilirsiniz.  

Gövdeye monte edilen dekoratif lamaların, her iki tarafına camlar ve camları da papatya şeklinde yine dekoratif camların tutturulmasıyla üretilmektedir. Camların Kristal taşlarla uyumunu bir araya getirerek  klasik mekanların şıklığını sergileyen bu klasik avize serisi, Saraylar, köşkler ve klasik olarak tasarlanmış restoranlarda ve büyük klasik salonlarda tercih edilmektedir. 

Mekanın büyüklüğüne göre,  4 kollusundan 200-250 kollusuna kadar modeli üretilebilmektedir. Bunun yanında, zeminde kullanılan Masa lambası, lambader ve ayrıca duvarları ve tabloları süsleyen aplik versiyonları kullanılmaktadır.